Bireysel Değişim
İletişim Bilgileri ::
0 532 733 31 05
EFT'nin Keşfi ve Tarihçesi

EFT 1980 yılında Klinik Psikolog Dr. Roger Callahan tarafından tesadüfen keşfedilmiştir. Mary adlı bir hastasının su fobisini klasik terapi yöntemleri ile bir buçuk yıl kadar süre tedavi etmeye çalışan Dr. Callahan, bir seans esnasında Mary’nin su fobisinden kaynaklanan mide bulantısını iyileştirmek için, mideyi etkileyen meridyene, göz altı noktasına hafifçe birkaç dakika vuruş yaptığında, şaşırtıcı bir şekilde su fobisinin de ortadan kalktığını fark etmiştir. Birlikte yakın bir havuza gidip, fobiyi kontrol eden terapist, hastasının korkusunun, baş ağrısının, fobi ile ilgili tüm semptomların kaybolduğunu ve bu semptomların bir daha asla geri gelmediğini gözlemlemiştir.

Dr. Roger Callahan bunun üzerine, enerji çalışmalarını yoğunlaştırarak, kötü anıların, duygusal travmaların yarattığı duyguların enerji bedeni üzerinde olumsuz etki oluşturduğunu, blokajlara tıkanıklıklara neden olduğunu fark etmiştir.

Yaptığı araştırmalar sonucu, bu tıkanıklıkların, enerji meridyenlerinin uç noktalarına yapılan baskılarla iyileştirebildiğini keşfeden Dr. Callahan, bir terapi yöntemi geliştirip, ‘’Tought Field Therapy’’ ‘’TFT’’ yani ‘’Düşünce Alanı Terapisi’’ adını vermiştir. Bu yöntem, farklı sorunlar için farklı meridyenler üzerine vuruşlar şeklindedir.

1990’lı yılların başında, Dr Rager Callahan’ın öğrencilerinden, mühendis Gary Craig bu yöntemi geliştirip, daha kolay, herkesin uygulayabileceği, daha pratik hale getirmiştir. ‘’Emotional Freedom Techniques’’ yani ‘’Duygusal Özgürleşme Tekniği’’ kısaca ‘’EFT’’ adını verdiği bu teknik, her sorun için aynı yöntem, aynı vuruş noktaları şeklindedir. Daha pratiktir, herkesin uygulayabileceği bir yöntem halini almıştır.

Ardından, Dr. Silvia Hartmann, 34 yıllık enerji uzmanlığı, 14 yıllık EFT tecrübelerinin birikimiyle, kendi deyimiyle, ‘’EFT’nin ruhunu kesin olarak koruyarak’’ , ‘’The EFT Heart & Soul Protocol’’ yani ‘’EFT Kalp ve Ruh Protokolü’’ adını verdiği daha pratik, tedavi akışını kolaylaştıran, daha etkili yenilikler içeren yöntemi geliştirmiştir.

2011 yılı Haziran ayında İngiltere Gatwick, AMT Eğitmenler Toplantısında, Gary Craig’in emekliliğini, Dr. Silvia Hartmann’ı yeni yetkilisi kabul etmiştir ve EFT genel kullanımı için, EFT tedavi sürecini kolaylaştırıcı ve EFT uygulayıcıları için daha pratik, daha kolay ve etkili olduğu nedeniyle, EFT Kalp & Ruh Protokolü benimsemeye resmi anlamda karar vermiştir.

Benim websitemde, Dr. Silvia Hartmann’ın geliştirdiği yöntem olan, EFT Kalp ve Ruh Protokolü’nü, yenilikleri ve bize sağladığı paratiklik, kolaylık, artan etki seviyesinin detaylı bilgilerini bulacaksınız.

SOSYAL BAĞLANTILAR
FOTO GALERİLER
MAKALELER